Malta’da Dil Eğitimi Kapsamındaki Ek Masraflar Nelerdir?

Malta Yaşam Masrafları

Marketlerde fiyat yelpazesinde kaliteli ve uygun

Maltada içme suyu musluklardan acil durumda içilebilir, zararı yoktur, düzenli testleri yapılıyor ve raporları çok temiz deresinde ancak tadı biraz tuzlu ve nahoş. Bu nedenle Malta’ya gittiğinizde deneyin eğer damak tadınıza uymazsa siz de sebillerden ve şişe sularından faydalanırsınız. Marketlerde fiyat yelpazesinde kaliteli ve uygun ürünler bulunabiliyor. Oldukça fazla türk markası da marketlerde yerini almış. Yeni tatlar deneyip farklı markalara yönelirseniz hayal kırıklığı muhtemel. Türk markaları gerçekten güzel gıda üretiyorlar. Marketlerde örnegin bizim yediğimiz yoğurtlar arasında bulunan Özsüt marka yoğurt digerlerinin tamamından çok çok daha güzeldi. Böyle örneklerken denemelere açık olabilirsiniz. Tabiiki farklı ürünlerde daha lezzetli Malta gıdaları bulabilirsiniz. Ürünlerin nerede üretildiğini kontrol ederek kendi damak tadınıza uygun gıdaları belirlersiniz. Dikkat etmeniz gereken konu tüm internet siteleri farklı yorumlara sahip ve birşeyler önermiş durumdalar özellikle gıdalarla ilgili. Çeşmeden akan suların deniz suyu oldugunun bile yazıldığını duyduk. Malta çeşme suları içme suyudur. Sadece deniz içerisinde bir ada olduğu için kaynak sularında süzülme ve filtrasyondan sonra dahi tuz tadı bulunmaktadır. Laboratuvar analizlerini kendi gözlerimizle gördük ve içinde saglıklı degerler ve içime uygunluk sınırları uygun limitlerdedir. sadece damak tadı meselesidir. 

Türk lirası kazancımla orada yaşayabilir miyim? Maltada yaşam masrafları beni aşar mı? Malta’da konaklama masrafları ne kadar? Maltada gıda fiyatları gibi gelen soruları yanıtlayalım. Maltada Ev kiralama imkanınız yok. Gittiğinizde birkaç ay dil kursuna gelmiş bir malta dil okulu öğrencisine hiçbir ev sahibi ev kiralamaz. Bu nedenle okulların sağladığı konaklamalara yönelmek durumundayız. Okulların konaklamaları çok daha düzgün ve verilen fiyatlar bizim yaptıgımız hesaplara göre daha makul.
Örnegin okulun kiraladığı, temizlik hizmeti sunup bakımlarını yaparak vergilerini ödediği evin aylık kirası yaklaşık olarak 500 € tutacaktır.

Malta Marketleri ve Fiyatları

Malta’da sokaklarda gezerken her yerde marketler ile karşılaşabilirsiniz. Ama genelde daha büyük süper marketlerde fiyatlar biraz daha uygun olabiliyor. Karşılaştırma yapmanızda fayda var.

Malta’da gideceğiniz bölgeye veya dil okulunuzun bulunduğu yere göre farklı marketlerden alış veriş yapabilirsiniz.. Eğer Chamber College, İnlingua, IELS, Linguatime, NSTS, I Am Language gibi okullardan birine gidecekseniz, bu durumda Sliema bölgesindeki Tower Supermarket size en yakın ve en büyüğü olacaktır. 3 katlı bir alışveriş merkezi ve Malta’nın büyük marketlerinden biri diyebiliriz. Bildiğimiz marka “Carrefour” ile birlikte çalışıyor. Bizim de tercihimiz bu yönde oldu.

Ya da St Julian’s / Swieqi bölgesinde iseniz ve ESE, EC, ACE, Clubclass, Sprachcaffe, Elanguest gibi dil okullarından birindeyseniz St Julians, bölgesinde olan Arcadia Supermarket‘i tercih edebilirsiniz.

  • Makarna fiyatları çok değişken, markaya göre ve büyüklüğüne göre çok değişiyor. 0,72 € – 2,00 € arasında çok farklı seçenek var.
  • Peynir çeşitleri çok fazla. Bizdeki gibi peynirler yok ama bir çok çeşit ithal peynir var. 2,50 €’dan 10,00 €’ya kadar bir çok seçenek bulabilirsiniz.
  • Hazır çorbalar genelde 0,50 € – 2,5 € arasında değişiyor. Tercihinize göre çok farklı markalar bulmak mümkün.
  • Cipslere gelince 150 gramlık Doritos 0,99 €. Boyut büyüdükçe fiyatlarda artıyor.
  • Valiz hazırlarken en fazla şampuan, duş jeli, krem gibi malzemeler ekstra yer tutuyor. Türkiye’deki tüm markalar burada mevcut ve aşağı yukarı aynı fiyatlarda.
  • Dondurulmuş pizzalar yine markaya göre değişiyor. Fiyatlarına gelince 3,00 €’dan başlayıp 7,00 €’ya kadar çıkıyor. Dışarıda pizza yerseniz normal kafede 30 cm pizza 8 € – 13 € arasında. Doritos v.s. gibi markalara yönelirseniz 20 € ve üzerine çıkıyor.
  • Malta’da sigara fiyatları Türkiye ile kıyaslandığında biraz daha pahalı, 1 paket Marlboro fiyatı 5,36 €.
  • Malta’da ortalama bir restoranda tek kişi yemek yerseniz, 3 çeşit (ana yemek, salata, tatlı, içecek) 10 – 30 Euro arasında tutacaktır.

Malta'da Türk Restoranları

Moo’s Kebab – Gzira

Oz Sofra – Bugibba

Millennium Turkish Kebab 

Oz Sofra Kebab – Sliema

Mr. Kebab
Qawra

Istanbul Kebab House – Sliema

Posh Turkish – Mosta

Bayrak Kebab – Sliema

A La Turca – San Gwann

Adana Kebab House – St julians

Malta'da Türk Marketi ve Berberi

Evet, Malta’da Türk marketi var. Adı’da Turkish Mini Market. Malta’da iken Türk ürünlerine özlem duyarsanız diye…
Adresi: Triq Il-punent, Msida, MSD173, Malta
Türk ürünleri normal olarak kıyaslama yaptığınızda ithal edildiği için biraz pahalı. Baklava, tahin, pekmez, poğaça, reçel gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Yine Evet, Malta’da Türk berber var. Adı’da Turkish Barber Shop…
Adresi: Triq Sant Andrija, FGR Is-Swieqi MSD173, Malta

Malta’da eğitim alacağınız süreç boyunca sosyal yaşam ihtiyaçlarınız,eğitimleriniz ve yaşayabileceğiniz diğer hukuksal problemlerle ilgili 7/24 ulaşabileceğiniz profesyonel ekibimiz yanınızda.