Malta'da Otobüsler ve Toplu Taşıma

Maltada Ulaşım

Malta'da Ulaşım

Bir ada ülkesi olan Malta özellikle yaz sezonunda, turistler ve dil okullarına gelen öğrencilerin akınına uğrar. Malta’da ulaşım da yoğun insan trafiği göz önüne alındığında çok rahat ve kolaydır.

Malta adasının aslında bu kadar popüler olmasının en önemli sebepleri; İngilizce’nin resmi dil olması dolayısı ile iletişimde sıkıntı yaşanmaması, önemli bir tarihin parçası olması ve görülmesi gereken bir çok tarihi yerin olması, karşılaştırıldığında çok güvenli bir ada ülkesi olması ve dil okullarının kalitesidir.

Malta'da Ulaşım Seçenekleri

  • Toplu Taşıma – Otobüsler
  • Araç Kiralama
  • Bisiklet
  • Taksi
  • Hop-on Hop-off
  • Fayton
  • Tabanvay

Listenin en sonundan başlayalım. Tabanvay: (Tramvay kelimesine benzerliğinden türemiştir) Malta aslında çok büyük bir ada değil. Bu sebeple bir yerden bir yere yürüyerekde gezebilirsiniz. Özellikle hayatın yoğun olduğu yerleşim bölgesi olan Valetta, Sliema, St. Julians bölgesini gezmek istiyorsanız yürümek çok keyifli olabilir. Ayrıca, Sliema – Valetta arası artık vapur seferleri de mevcut. Sabah 07:00’dan gece 00:45’e kadar vapur/ferry seferleri yapılabiliyor. Valetta’dan St. Julians’a yürüyerek gitmek isterseniz toplam mesafe 6 – 7 kilometredir ve yürüyerek 1,5 saat sürecektir. Sliema ve Valetta arasındaki vapuru kullanırsanız bu durumda mesafe 1 saate düşecektir.

Malta'da Otobüsler ve Toplu Taşıma

Bir ada ülkesi olmasına rağmen otobüs ağı inanılmaz gelişmiştir. Malta’nın en ücra köşelerine bile otobüsle ulaşabilirsiniz. Malta’da Otobüs ile Ulaşım: Merkez otobüs terminali Valletta’da bulunur ve Malta’nın her yerine buradan seferler mevcuttur. Yaz aylarında otobüs seferleri daha fazladır ve saat sabah 05:00’dan gece 23:30’a kadar sefer yapılmaktadır. Gündüz seferlerinin dışında sabaha kadar çalışan gece seferleri mevcuttur. Gündüz seferleri ile gece seferlerinin fiyatları farklı. Bizdeki eski gece tarifesi Malta’da otobüsle ulaşımlarda geçerli. Ve ayrıca kış sezonunda biletler daha indirimli, yaz sezonunda ise daha pahalı.

Malta’da trafik İngiltere’deki gibi bize göre ters şeritten akmaktadır. Bu yüzden Malta’da otobüs bekleyecekseniz, gideceğiniz yöne dikkat etmekte fayda var. Türkiye’deki gibi düşünürseniz, muhakkak yolun karşısına geçmelisiniz. Aksi takdirde gitmek istediğinizin yerin tam tersi istikamete gidebilirsiniz.

Otobüs biletini sürücüden ya da otobüs terminallerinden temin edebilirsiniz. Otobüs biletini sürücüden alırsanız otobüs bilet ücreti için kış döneminde 1,50 €, yaz döneminde 2.00 € gece seferleri için 3.00 € ödersiniz. Biletler tek kullanımlıktır ve 2 saat içerisindeki aktarmaları kapsar. Yaz sezonu bilet fiyatları Haziran ortasından Ekim ortasına kadar geçerlidir.

Ya da, bilet yerine “Tallinja Card” alabilirsiniz. Tallinja kelimesi Maltaca bir kelimedir ve anlamı eski Malta otobüslerini tasvir eder (programlı bir şekilde yolcu taşıyan sarı ve uzun motorlu araç). Tallinja kart aslında İstanbul’da kullanılan “akbil“in aynısıdır. 4 farklı otobüs kartı var;

ExplorePlus Kartı

Tatilinize değer katan ExplorePlus seyahat kartıyla Malta adalarını keşfedin.

7 gün boyunca Limitsiz bir seyahat fırsatı sunar;
Tüm otobüsler ücretsiz
Valetta Sliema arası ferry seferine 2 kez ücretsiz kullanım
1 adet Hop-on Hop-off otobüslerinde ücretsiz gezi hakkı veya 1 adet Comino veya Gozo adasına tekne turu hakkı

Explore Kartı

Sınırsız seyahatle 7 Günlük Keşif Kartı, adalarımızı keşfetmek isteyen herkes için en iyi değeri sunar. 

Malta’nın ve Gozo’nun herhangi bir yerinde, tüm Malta’nın ilgi çekici yerlerine gidebilirsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz kadar gezebilsiniz. Bu kart gündüz ve gece servislerinde seyahat için geçerlidir;

12 Single Day Journeys

Malta’da dolaşmanın kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. 

Her zaman otobüsü kullananlar için mükemmel ve bu kart paylaşılabilir ve bir yıl boyunca geçerlidir.

Tallinja Kart

Düzenli yolcular, kişiselleştirilmiş tallinja kartlarına kolayca kullanabilirler.

Bu, indirimli ücretler ve ek kontörle kartı yükleme imkanı sunar. Minimum kontör miktarı ve kart ücreti uygulanır.

Malta'da otobüs kullanacaksanız kesinlikle bilmeniz gerekenler;

Kesinlikle otobüs rotaları haritası edinin. Malta otobüs rotaları haritasını yandaki resme tıklayarak edinebilirsiniz. Otobüs geçiş saatlerini şu adresten öğrenebilirsiniz; https://www.publictransport.com.mt/en/routes-timetables. Otobüs saatlerine göre planlama yaparken biraz esnek olmalısınız. Malta’da otobüsler tam zamanında gelmez ve eğer bileti sürücüden alacaksanız kesinlikle bozuk para bulundurmanız gerekir aksi takdirde bu adam niye bu kadar sesli konuşuyor diyebilirsiniz.

Otobüslerde Wi-Fi var

Henüz hepsinde yok ama, 50 otobüste deneme amaçlı ücretsiz internet var. Seyahat ederken ücretsiz olarak Wi-Fi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Malta Toplu Taşıma Aplikasyonu

Kesinlikle Malta toplu taşıma aplikasyonunu indirmenizi tavsiye ederim; “tallinja Smartphone App” tüm rotalar ve tüm otobüs saatlerini buradan öğrenebilirsiniz. iPhone için Linke Tıklayınız – Android için Linke Tıklayınız.

Malta'da Araç Kiralama

Malta’da birden fazla araç kiralama şirketi mevcut. Örneğin Sixt, Europacar, EuroRental, Avis ve Hertz ve bunların dışında da Malta’ya ait yerel şirketler bulunmaktadır. Araç kiralama fiyatları uluslararası firmalarda günlük yaklaşık 40 €’dan başlayıp 100 €’ya kadar çıkar. Süre uzadıkça günlük birim fiyatının düştüğünü unutmamak gerekir. Lokal firmalarda ise bu rakamlar 20 €’dan başlayıp 60 €’ya kadar çıkmakta.

Malta’da araç kiralamadan önce 2 kere düşünmenizi tavsiye ederim. Öncelikle, trafik bizdekinin tam tersi akıyor. Araçlar soldan gidip sağdan geliyorlar. Bu durumda karşıdan karşıya geçerken bile alışmakta zorlandığımız Malta trafiğinde araç kullanmak biraz ürkütücü olabilir. Kiralayacağınız araçlarda direksiyon solda değil, sağda. Yıllardır araba kullanıyorsanız, tüm alıştığınız kuralların tersi geçerli. Ayrıca Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Malta’da da trafik kurallarına riayet etmek gerekir, aksi takdirde polisler ciddi cezalar uygulamaktadır. Emniyet kemeri kullanmama, şehir içi ve şehir dışı hız kurallarını aşma, vs. Malta polisinin affetmediği suçlardır. Malta’da trafik soldan akar ve genelde ara sokaklarda tek yön trafik vardır. Ha birde son bir kaç yıldır artan park sorununu da unutmamak gerekir.

Türk ehliyetleri Malta'da geçerli mi?

Evet, yeni Türk ehliyetleri Malta’da 1 yıl boyunca geçerli. Yani uluslararası ehliyet almanıza gerek yok.

Malta'da Bisiklet Kiralama

Malta’da bisiklet kiralama olanağı da mevcuttur fakat adada bu kültür yaygın değildir. Araçların yoğunluğu nedeniyle ve bisiklet yollarının olmamasından dolayı bisiklet kullanmak tehlikeli olabilir. Yinede bisiklet kiralamak isterseniz, linkleri inceleyebilirsiniz;

Malta'da Taksi

Malta’da bir kaç farklı taksi var. White taxis/caps (Beyaz taksiler) ve Siyah Taksiler (Black taxis/caps). Beyaz taksiler ücret olarak biraz daha pahalı ve taksimetre ile çalışıyorlar. Ayrıca resmi taksiler beyazlar. Siyah taksiler ise Beyaz taksilere göre daha ucuz. Ama yinede Malta’da taksi kullanacaksanız binmeden önce kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Taksileri genelde, St. Julians, Sliema, Valetta bölgelerinde kalabalık merkezlerde, merkezi otobüs istasyonlarında büyük otellerin önlerinde bulabilirsiniz. Yada Google da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda farklı renklerde (mavi, sarı) ve tarifelerde taksilerde çıkmaya başladı.

Hop-on Hop-off

Malta’da üstü açık, iki katlı turist otobüsleri son dönemlerde çok popüler olmaya başladı. Malta’nın en önemli tarihi yerlere ve Malta’da kesinlikle görülmesi gereken yerlere gezi turları düzenliyorlar. Malta’da ki en iyi 3 tur şirketi;

Fayton

Valletta’da faytonların fiyatı 20 € civarındadır. Yolculuğa başlamadan önce fayton sürücüsüyle pazarlık yapmalı ve fiyatı sabitlemelisiniz. Yaklaşık 40 dakika süren eşsiz fayton keyfini yaşamanızı tavsiye ederim

 

Malta’da eğitim alacağınız süreç boyunca sosyal yaşam ihtiyaçlarınız,eğitimleriniz ve yaşayabileceğiniz diğer hukuksal problemlerle ilgili 7/24 ulaşabileceğiniz profesyonel ekibimiz yanınızda.