Malta'da ne yenir ve yemek için nereye gidilir?

Malta’da Ne Yenir?

Hiç tavşan yedinizmi?

Malta’da yöresel lezzetleri keşfetmenin yanı sıra dünya mutfaklarının tadına bakmak da mümkün. Malta adasında tavşan günlük avlanan oldukça popüler bir hayvandır, bu nedenle hemen hemen her restoranda tavşan yemeklerini görebilirsiniz. Buna ek olarak ülkenin dört tarafı suyla çevri bir kara parçası olmasının beraberinde getirdiği bir balık kültürü de mevcut. Üstelik nereye giderseniz gidin fahiş fiyatlarla da karşılaşmayacaksınız.

Malta’nın tarihi ve jeolojik konumunun geleneksel Malta mutfağını oldukça etkilediğini söyleyebiliriz. Akdeniz’in tam ortasında bulunan Malta’nın deniz ticaretinin merkezi durumunda olması, birçok farklı tadın ülkeye girişini sağlamış. O nedenle Malta yemekleri bizlere Sicilya’dan, Orta Doğu’dan ve Avrupa’dan gelen baharat ve malzemelerin birleşimiyle farklı lezzetler sunuyor. Maltalı şövalyeler Yeni Dünya olarak adlandırılan Amerika kıtasından birçok yiyecek getirmişler. Hatta Avrupa’da ilk çikolatayı Maltalıların bu sayede tattığı da söylentiler arasında!

İtalyan ve Akdeniz Mutfağı

Gastronomi incelemelerinde ağırlıklı olarak italyan ve akdeniz mutfak yapısı taşıyan adada o an canınızın istediği herşeyi uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Deniz ürünleri, kabuklu deniz canlıları, balıklar, kalamar, ahtapot çok uygun fiyatlara sıklıkla tüketilir. Balık çorbası -aljotta- mutlaka denemeniz gereken farklı bir lezzet. Yanında hobz biz -yağlı ekmek- getiriyorlar. Fazlasıyla iştah açıcı bir yemek halini alıyor. Lampuki böreği onların oldukça popüler saydığı kendi usüllerinde sushileri. Dülgerbalığı ince dilimlere kesilip filetosu çıkartılıp hamur ve sebze ile sarılıyor ve soslanıp sunuluyor. Tavşan eti yahnileri meşhur.
Eğer dil okulu konaklamanızda mutfak imkanı varsa ve orada kendi yemeğinizi pişirmeyi düşünüyorsanız Malta’da yaşam masrafları bağlantısını incelemelisiniz.

Malta'daki en iyi restoranlardan bazıları

Barracuda

Denize sıfır Akdeniz mutfağı

Grabiel

Geleneksel Malta mutfağı

Ta'Kolina

Tipik Akdeniz mutfağı

Gillieru

St Paul's Bay'de deniz ürünü

The Arches

Eşsiz bir şarap mahzeni

Ta' Marija

Ödüllü Malta mutfağı

Bu restoranlar dışında çok sayıda otel de konuklarına ve dışarıdan gelen ziyaretçilere mutfağını açıyor. En iyi otel restoranlarından bazıları:

Bayview Hotel & Apartments

Point De Vue guesthouse

Marina Hotel Corinthia

Geleneksel Malta Yemekleri

Malta’nın ünlü Aljotta çorbası bolca sarımsak, baharat, domates ve balık içeren ve Malta’nın şövalyeleri tarafından mutfağa hediye edilmiş çok lezzetli bir yemek. Kapunata ve Kannoli yine Malta’nın ve bölgenin önemli tatlarından. Malta mutfağında oldukça popüler olan diğer yiyecekler ise şöyle: Accola balığı, Awwija (ıstakoz), Cerna, Clamar, Qarnita (Ahtapot), Tamar (Midye), Tunnagg (tuna), Lampuki pie (balık turtası),  Fenek biz-zalza (tavşan eti), Gbejniet adındaki taze koyun peyniri ile Hobz adı verilen dışı çıtır içi oldukça yumuşak olan Malta ekmeği. Yukarıda saydıklarımızı ve birçok balık ürününü Marsaxlokk balık pazarına giderek görebilirsiniz. Ayrıca Helwa tot-Tork denilen bademli helvayı da Malta’da bulmak mümkün. 

Akdeniz mutfağı denildiğinde genelde akla gelen ilk şeylerden biri tabii ki de şarap. Malta da bu konuda geride kalmamış. Cabernet SauvignonSyrah GrenacheMerlotChardonnaySauvignon BlancChenin BlancMoscato ve Carignan gibi uluslarası üzümlerden yapılmış şarapları bulabilmek mümkün. Onun dışında Malta’ya özgü olan Ghirghentina ve Gellewza üzümlerinden de güzel şaraplar tadabilirsiniz. Marsovin ve Delicata denemek isteyebileceğiniz iki ünlü şarap. Cisk adındaki yerel Malta birasını ise diğer Avrupa biralarına göre biraz daha tatlı bulabilirsiniz. 

Yine siz Tripadvisor Malta’daki popüler restoranlar bağlantısını bir inceleyin.

Malta’da eğitim alacağınız süreç boyunca sosyal yaşam ihtiyaçlarınız,eğitimleriniz ve yaşayabileceğiniz diğer hukuksal problemlerle ilgili 7/24 ulaşabileceğiniz profesyonel ekibimiz yanınızda.