Malta adasında içme suyu mu yoksa çeşme suyu mu daha yararlı?

Malta, gerek Malta dil okulları gerekse turistik yönüyle bir yıl içerisinde ada nüfusunu arttırıyor. Ada nüfusunun artmasıyla birlikte adada günümüzde en büyük sorunlardan birisi doğuyor. SU.

Malta da çeşme suyu içiyorum derseniz kimse size garipseyen gözlerle bakmaz. Çeşme suyu içme Maltalılar için çok normal. Tadı ise…. Hatta ülkeyi ziyaret eden turistler zaman zaman diyare gibi hastalıklara maruz kalabiliyor.

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin ve tatillerde musluk suyu içen kişilerin talihsiz ruhlarla ilgili korku hikayelerini okumuşsunuzdur 🙂  Peki, Malta’ daki durum nedir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam!

Malta’da musluk suyunun içilmesi tamamen güvenlidir ifadesini kullanmak bizim uzmanlık alanımıza girmemektedir. Ancak bu zamana kadar diyare hastalıkları dışında ciddi bir hastalığa yol açtığını duymadık 🙂 Etrafta garip yerellerin farklı demeçlerini duyabilirsiniz, ancak bu kişiler genellikle size parayla su satma eğilimindeki kişilerdir! 

Malta’ daki musluk suyu, deniz suyunun arıtılmasıyla evlerimize gelmektedir. Malta; nehirleri, gölleri veya rezervuarları olmayan küçük bir ülkedir, bu nedenle akan sularının çoğunu denizden alırlar.

Malta ayrıca yılda yaklaşık 550 mm yağış almaktadır, bu da çok düşük bir miktar olup, suyun çok kısa tedarikte olduğu anlamına gelir. Bu nedenle akar suya gelince, elbette bolca bulunabileceği denizden gelmesi gerekiyor!

Malta’da musluk suyunu içerseniz, onun için kendine özgü bir tada sahip olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni kısmen tuzdan arındırılmış olmasıdır ve tuzun tuzdan arındırma işlemi sırasında uzaklaştırılmasına rağmen, su çok az tuzlu bir tada sahiptir. Musluk suyunun kasabadan şehre, hatta kullanılan boru ve filtreleme cihazlarına ve sistemlerine bağlı olarak apartmandan apartmana bile tadacağını bulacaksınız.

Pek çok yerli ve ziyaretçi içmek için şişelenmiş su satın alıyor ve fiyatlar genellikle çok düşük olduğundan, sulu kalmak, bankayı kırmak zorunda kalmıyor. Tek sorun, satın alma ve sonra plastik şişeleri atmanın çevresel etkisidir. Bu bizi bir sonraki noktaya getiriyor. Çevre bilincine sahipseniz ve plastik şişeler kullanmaktan memnun değilseniz, neden musluk suyunu içmiyor, su filtresi alıyorsunuz? Piyasada paranızın karşılığını alacağınız ve el bagajınıza kolayca sığabileceği birkaç tane var. Hedefinize ulaştığınızda, musluk suyuyla doldurun, filtrelemesine izin verin ve kalplerinizin içeriğinden uzak tutun!

Günün sonunda, tercihlerin tadına bakmak geliyor. Musluk suyunu içmeye davet ediyoruz ve sağlıklı kalacağınızdan emin olun, ancak lezzet tomurcuklarınıza gelince biraz daha titizseniz, şişelenmiş su sizin için bir seçenek olabilir – sadece geri dönüşüm yapmayı unutmayın!