Malta’da Mekanları Çeken Taht Filmleri

Game of Thrones’u bir çoğumuz takip ediyoruz. Peki, Game of Thrones’un nerede çekildiğini biliyor muyuz?

Hadi gelin hep beraber Game of Thrones’un ilk bölümünü hatırlayalım. Daenerys Targaryen yani asıl adıyla Khaleesi’nin Khal Drogo’yla evlilik yaptığı bölüm

Diziye başlamadan önce Malta’yı biliyor olsak bile büyük çoğunluğumuz buna dikkat etmemiş olup “Resmen Malta’ya benziyor” diye kendi kendimize düşünmüşüzdür.

Sonralardan elde ettiğim bilgilere göre, dizi çekimleri sırasında istenmeden Azure Window’a zarar verilmiş. Bu yüzden ikinci sezon dizinin prodüksiyon’unu Hırvatistan’a götürmüşler.

Her ne kadar Hırvatistan Game of Thrones film çekim yerleriyle neredeyse eşanlamlı hale gelse de, son sezonlarda İspanya’nın bazı bölgeleri çekimler için yaygın olarak kullanıldı, ilk sezonda  King Landing ,   Pentos  ve  Dothraki Lands Malta’nın  küçük ada ülkesinde bulunabilirdi .

Game of Thrones Malta

Malta’da, sadece birkaç isim için Cersei Lannister,  Catelyn Stark,  Eddard Stark,  Arya Stark,  Jaime Lannister,  Daenerys Targaryen  ve  Khal Drogo’nun izinden yürüyebilirsiniz  .

Malta’nın el değmemiş plajları ve antik kaleleri, film turistleri için gerçek bir hazinedir. Orada filme alınan filmlerin listesi, Gladyatör ,  Troy,  Assassin Creed  ve  Kaptan Phillips gibi başlıkları içeriyor.

Bu uzun ve etkileyici çekim yerleri listesine baktığımızda, bizim gibi film turistlerinin neden Malta’yı en iyi seyahat noktalarımızdan biri olarak gördükleri çok açık!

Haritanın sol üst köşesindeki simgeye tıklayarak yan paneli konum bilgisi ile genişletin!

Game of Thrones Malta

Azure Pencere Kalıntıları

Malta’nın en ünlü ve tanınabilir simgesi , Dwerja Koyu’ndaki okyanus üzerinde uzanan devasa doğal bir kaya kemeri olan Azure pencereleriydi. Bu dönüm noktasının yanındaki plajda, 1. sezonun ilk bölümünde Daenerys Targaryen ve Khal Drogo’nun düğünü çekildi.

Ne yazık ki, 2017 yılında, erozyonla zayıflamış olan kemer, fırtınada çöktü. Yer olsa da yine de görülmeye değer. Kayalık sahil fosiller ile kaplıdır ve manzaraları mükemmeldir. Ayrıca sizi İç Deniz Tüneli’ne götüren tekne gezintileri de var ve Azure Penceresinden kalanları sudan görebiliyorsunuz. Ayrıca, aynı tekne yolculuğunda kıyı şeridinde uzanan birçok mağaradan birkaçını keşfedeceksiniz. Ve maliyeti? Kişi başına sadece 4 Euro!

Azure Window kalıntıları, komşu Gozo adasında, Malta’dan bir feribotla ulaşılabilir . Yolculuk sadece 20 dakika sürer ve günde birkaç feribot vardır.

Aziz Dominic Kilisesi ve Kutsal Bakire

Bu manastır, Valletta’ya arabayla yaklaşık 30 dakikalık mesafedeki Rabat köyünde bulunabilir. Toplantı yapılan avlu, Ned Stark’ın Cersei Lannister’a, çocuklarına merhamet gösterme çabası hakkında gerçeği söylediği yerdir.

Avlunun kendisi ziyaretçilerden kapalı, ancak manastır manastırları boyunca yürüyebilirsiniz. Su fıskiyesini ve onların sohbet ettikleri bankları görebilecek ve taht oyununu oynadığınızda kazandığınızı veya öldüğünüzü kendinize hatırlatabileceksiniz.

Manoel Kalesi

Sliema ve Valletta arasındaki Manoel Adası’ndaki Fort Manoel’e ana karaya bağlanan bir köprü ile kolayca ulaşılabilir. Ada, halk için popüler bir yüzme yeri ve daha turistik plajlara göre daha az kalabalık. Kalenin kendisi özel mülktür, ancak ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz ayda bir kez açık bir gün vardır. Bir sonraki ziyaretin ne zaman olacağını öğrenmekiçin  bu siteye gözatın.

Sudan görüldüğü gibi Fort Manoel

Ne yazık ki Malta’dayken açık günü kaçırdık ve bu ikonik yeri ziyaret edemedik. İlk sezonun son bölümlerinde Fort Manoel, Büyük Baelor Septinin basamakları olarak görev yaptı. Ned Stark, ihanete mahk tom edilmek üzere buraya getirildi ve merhamet vaadi ve siyahi alma şansı ile itiraf etti. Şok edici bir olayda Joffrey Baratheon, merhametten vazgeçmeye karar verir ve Ned’in yerine yürütülmesini emreder.

Game of Thrones 1 sezonunun ikonik şok edici bükümü Malta'daki Fort Manoel'de çekildi.

Fort Ricasoli

17. yüzyılın sonlarında Aziz John Emri tarafından yaptırılan Fort Ricasoli , Malta’nın kalelerinin en büyüğüdür. Bir kısmı II. Dünya Savaşı sırasında yapılan bombalamalarda tahrip edildi, ancak kalenin çoğu bugün hala bozulmamış durumda. Kaleyi restore etme planları Haziran 2019’da onaylandı, bu nedenle gelecekte ziyaretçilere açık olma ihtimali de var, ama şu anda çoğunlukla çekim yeri olarak kullanılıyor ve girmek için özel bir izne ihtiyacınız var. Malta film komisyonundan aldığımız küçük yardımlar sayesinde neyse ki ziyaret edebildik  .

Game of Thrones hayranlarına tanıdık gelecek olan Fort Ricasoli’nin ana kapısıdır. Bu, Stark konvoyunun King’s Landing’e ilk sezonun 3. bölümünde geldiği Tanrıların Kapısı. Bölüm 5’te sonra Arya Stark zindanlara bir kedi koyduktan sonra Red Keep’e tekrar girmeye çalışır, ancak gardiyanlar, düzensiz Arya’nın aslında Kralın Elinin kızı olduğuna inanmakta zorlanırlar.

Kalenin kendisini ziyaret edemeseniz bile, çok farklı görünen sütunlara sahip olan kapı
Rinella Koyu'ndaki bir mesafeden görülebilir. Körfezin güney tarafındaki geçidin sonu, kapıyı görmek için en iyi yer.

Kalenin kendisini ziyaret edemeseniz bile, çok farklı görünen sütunlara sahip olan kapı Rinella Koyu’ndaki bir mesafeden görülebilir. Körfezin güney tarafındaki geçidin sonu, kapıyı görmek için en iyi yer.

Game of Thrones Malta

Tanrıların Kapısı, Rinella Körfezi'nin diğer tarafından görülen Fort Ricasoli kapısı

Tanrıların Kapısı, Rinella Körfezi’nin diğer tarafından görülen Fort Ricasoli kapısı

Bu Game of Thrones yerini Rinella Körfezi’nde görmek için en iyi yer

Mdina

Duvarlarla çevrili Mdina şehri, St John Şövalyeleri Nişanı Malta’ya ulaştığında ve adanın idari merkezinin Birgu’ya taşındığı 1530 yılına kadar Malta’nın başkenti olarak hizmet etti. Günümüzde Mdina sadece 300 vatandaşı vardır ve Sessiz Şehir adı ile bilinir. Mdina Kapısı’ndan şehrin diğer tarafına yürüyerek 5 dakika içinde yürüyebilirsiniz. Şehir, ortaçağ özelliklerinin çoğunu elinde tutuyor ve birkaç Thrones Game bölgesi için neden seçildiğini görmek zor değil.

Mdina Kapısı

Şehrin ana kapısı herhangi bir Game of Thrones hayranı tarafından anında tanınabilir. Catelyn Stark ve Ser Rodrick Cassel’in ilk sezonun 3. bölümündeki King’s Landing’e bindikleri bu görkemli kapıdan geçiyorlar. Aynı bölümde daha sonra Catelyn ve Ned Stark elveda diyorlar – çıktığı son kez – sadece kapının içinde.

Catelyn Stark ve Ser Rodrick Cassell, Kralın İnişine Katılıyor
Kapının içi de Game of Thrones hayranlarına tanıdık geliyor
Sessiz Şehre giden Mdina Kapısı

Mesquita Meydanı

Mdina’nın kalbindeki bu küçük kare Littlefinger’ın genelevine ev sahipliği yapıyor. Burası Catelyn Stark, King’s Landing’deki zamanlarında saklanıyor ve Ned Stark onu üçüncü bölümde bulmaya geliyor. Daha sonra ilk sezonda, 5. bölümde, Jaime Lannister ve adamları Ned’e saldırdı, tüm adamları öldü ve bacağında yaralandı.

Mtahleb Kayalıkları

Malta’nın batı kıyısındaki görkemli Mtahleb Kayalıkları , ulaşmak için biraz zor – oradaki yol virajlı ve dar, yolun bir kısmı için bazı bakımsızlıklardan bahsetmiyor – ama yolculuk buna değer. Tek başına manzaralar çarpıcı ve özellikle maceracı hissediyorsanız , denizden yükseklere sarkan uçurumdan tepeye bir zırh bile var !

Yolun sonunda asfalt bir park yeri var ve gerçek çekim yeri bulmak kolay. Partinin hemen solundaki seviye alanı, Daenerys Targaryen’in, ejderha yumurtaları ile Khal Drogo’nun cenaze törenine adım attığını, ancak daha sonra ilk sezonun son bölümünde gerçek yaşam ve yanma ejderhalarıyla ortaya çıktığı alandır. Aynı alan, Dothraki kampını ilk sezonun sonlarına doğru gösteren birçok sahnede kullanıldı.

San Anton Sarayı ve Bahçeleri

17. yüzyılın başlarında inşa edilmiş – tahmin etmiştin – Aziz John Düzeninin bir şövalyesi, bugün San Anton Sarayı Malta Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olarak hizmet veriyor. Büyük bahçelerin bir kısmı halka açık ancak maalesef bizim için çekimlerin yapıldığı yerler değil. Bu sarayın iç bahçesinde, Ned Stark ve Littlefinger’in dördüncü bölümde kime güvenileceği hakkında konuşmaları var.

Verdala Sarayı

Aslen 16. yüzyılın sonlarında bir av evi olarak inşa edilen Verdala Palace, şimdi Malta Cumhurbaşkanı’nın resmi yazlık konutu olarak hizmet veriyor. Düzenli olarak halka açık değildir, ancak zaman zaman Malta ziyareti tarafından düzenlenen turlar düzenlenmektedir . Saray, adadaki birkaç ormanlık alandan biri olan Buskett Bahçeleri’nde bulunur ve Malta’nın en yeşil yeri olarak kabul edilir. Sarayın kendisine ulaşamayacak olsanız bile bölge görülmeye değer.

Verdala Palace, Thrones Game’in ilk bölümünde Illyrio Mopatis’in konağının dış bölümünde yer aldı. Daenerys Targaryen, sarayın merdivenlerinde gelecekteki kocası Khal Drogo ile tanıştı.