Malta’ da Yılbaşı (Christmas)

Öncelikle Christmas’ ın ne olduğunu, kutlanma amacının ne olduğunu kısaca anlatmak istiyorum. Hristiyanlık dininde 24 Aralık’ ı 25 Aralık’ a bağlayan gece Hz. İsa’ nın doğum günü olarak kutlanan gecedir. Christmas bizim ülkemizde Noel olarak adlandırılır. Dini bir bayram olup Hristiyan dünyasının en önemli bayramı olarak adlandırabilirim. Noel kelimesi Latince’ den Natalis yani doğum kelimesinden Fransızca’ ya Noel olarak geçmiş dil etkileşimlerinden bize de Noel olarak gelmiştir. maltada yılbaşı maltada yeniyıl

 Özellikle Malta’ da Christmas kutlamalarına denk geldiyseniz birkaç konunun altını çizmek istiyorum. Malta Hristiyan ve %98’ i Katolik olan bir ülke olduğu için Christmas yani Noel zamanı sizi çok etkileyecektir. Her yerin süslenmesi renkli ışıkları ve insanların suratında oluşan ekstra gülümseme sizi ayrıca mutlu edecektir. 24 Aralık’ ı 25 ine bağlayan gece çok kutsal olduğu için bu tarihlerde dışarıda yemek yemek isterseniz mutlaka 3 hafta önceden rezervasyon yapmanızı öneririm.

Sadece 24 Aralık’ ı 25 Aralık’ a bağlayan gece değil aslında tüm Aralık ayı aynı heyecanla geçmektedir. Ve kiliselerde yapılan dualar da katılımın yüksek olması nedeni ile kilise ziyaretleriniz de ayrıca dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Dua başlamış ise ve izlemek ya da katılmak isterseniz lütfen çok sessizce cemaati rahatsız etmeden en arka sırada dua bitimine kadar bekleyin dua esnasında kiliseden çıkmak çok kibar olmayan bir davranıştır. Lütfen cep telefonunuzu kapatın ve arkadaşınız ile konuşmayın.  maltada yılbaşı maltada yeniyıl

Malta’ da kilise ziyareti

Kilisenin tarihinden etkilenip resim çekmek en doğal hakkınız fakat bunu lütfen dua bittikten sonra yapınız. Özellikle Christmas akşamı kilise ziyaretiniz olacaksa giysilerinizin özenli olmasına yani temiz ve ütülü olmasına dikkat edin. Bu arada lafı gelmişken belirtmek isterim sadece Christmas zamanı değil Malta’ da kilise ziyareti yapacağınız zaman dizinizin üstüne etek ya da şort ve kolsuz ya da ince askılı t-shirt giymemeniz gerekmektedir. Kıyafetiniz uygun değil ama yine de kiliseyi ziyaret etmek isterseniz kapıda üstünüzü örtecek örtülerden isteyebilirsiniz.

Hatırlatmak isterim ki Christmas yani noel yılbaşından farklıdır. Christmas ya da noel 24 Aralık’ ı 25 ine bağlayan gece kutlanır 31 Aralık gecesi ise yeni yıl kutlaması yapılmaktadır.

 Malta’ da yılbaşında neler yapılır derseniz,

Öncelikle bu güzel süslemelerin,  noel için özellikle yapılan kek ve kurabiyelerin ve tartların tadını çıkarın derim.

Özellikle başkent Valetta’ da kurulan Christmas marketlerini ziyaret edin. Eğer Christmas akşamı duaya katılmak isterseniz Valetta’ daki St. John katedralini, Mosta’ daki Mosta kilisesiniz Mdina’ daki St. Peters kilisesinde olmanızı tavsiye ederim.

Marketler

Okullarımıza yakın kurulacak olan Christmas marketler ise St Julians Christmas market şehrinde kuruluyor, Malta Artisan Markets Palazzo Parisio Naxxar şehrinde kuruluyor, Christmas Village  Valletta şehrinde de kuruluyor, Natalis Notabilis 2019  Rabat şehrinde  de kuruluyor. Bu marketlerden Christmas’ a özel küçük hediyelik eşyalar takılar turtalar ve kekler alabilir anılarınıza anı katabilirsiniz.