MALTA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Malta Cumhuriyeti Bağımsızlığı Yıldönümü dolayısıyla, 55. yıl için özel bir gece düzenledi. Hilton Bosphorus’ta gerçekleşen geceye eski Beşiktaş Belediye Başkanı, Malta Dil Okulları olarak More And Easy ve denizcilik camiasından çok sayıda kişi katıldı.

Gecede Malta Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina, Malta Cumhuriyeti bağımsızlığının 55. yılı dolayısıyla konuklara hitap etmekten ve ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğunu belirtti. Malta İstanbul Başkonsolosu olarak 4 yıldır hizmet verdiğini kaydeden Franklin Aquilina, kutlamaları Malta’nın Ulusal Marşı ve Türkiye Cumhuriyetinin İstiklal Marşı dinletisiyle başlattı.

Malta’nın Ulusal Marşı ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Franklin Aquilina Malta’nın bağımsızlığının anlam önemine ilişkin misafirlere bir konuşma yaptı. Malta’ nın bağımsızlığını ilan ettikten sadece 3 yıl sonra Türkiye ile ikili ilişkiler kurmaya başladığını ve yıllar içinde ilişkilerinin güçlendiğini belirten Franklin Aquilina, Malta ve Türkiye’ nin ortak Akdeniz kıyılarını paylaşan iki denizci ülke olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Akdeniz’in merkezinde yer alan Malta’ nın; konumu, tarihi ve stratejik yönü, onu Akdeniz’ de en çok istenen ada pozisyonuna getirmiştir. Denizcilik dünyası geliştikçe, Malta’ da denizciliğin önemi ön plana çıktı. Avrupa denizcilik liginin zirvesinde ve dünyada altıncı sırada yer alan Malta, kendisini sadece bayrak devleti olarak değil, denizcilik endüstrisinin tüm diğer yönlerinde de önemli bir oyuncu olarak öne sürdü” dedi.

Malta İstanbul Başkonsolosluğu

 

Malta Cumhuriyeti Bağımsızlığı Yıldönümü

İstanbul, Malta Cumhuriyeti’ nin Bağımsızlığının 55. Yıldönümünü kutladı. Bu kutlama Sayın Başkonsolos Franklin Aquilina ve Sayın Konsolos Maria Buttigieg ev sahipliğinde, Malta Başkonsolosluğu tarafından organize edildi. More and Easy olarak bizler de, her zaman olduğu gibi bizi tüm sıcaklığı ile misafir eden ve ilgilenen sayın Başkonsolos Franklin’ e teşekkürlerimizi sunduk. Kendi yemek kültürleri ve Türk yemeklerini harmanlayıp harika bir sunumla konukları karşıladılar ve karma bir müzik ziyafeti ile birlikte tatlı yedik, tatlı konuştuk.